Szervusztok!
Ily kései órában blogolok, miközben tudatomat sújtja a holnapi iskolanap...bizony, ma könnyen voltam. A biológia érettségi zavartalan lefolyása érdekében, a délutáni, illetve kora esti órákban okultak a nebulók...Én azonban kilógtam a sorból, előadásunk volt. Egy "amatőr" színtársulatban tevékenykedek...
No, de amiért most itt vagyok...Tán már másfél éve esett, hogy egykori Mesteremhez menekültem, origami ügyben. Hajtani akartam a papírt, de elképzelésem nem volt, hogy mit műveljek. Ő se szó, se beszéd, küldött egy remek linket, azzal a kommentel: "Hajts kusudamat!". Ekkor keltette fel különösképpen a figyelmemet, az origami ezen területe. (Bevallom, mindaddig jómagam is csak sejtettem, mit jelent a szó: kusudama) Mint később kiderült: több elemből összeilleszthető origami alkotás. Ekkor döbbentem rá, hogy akkor én tulajdonképpen a kezdetektől e technikát űzöm. Hiszen az általam olyannyira kedvelt "1000 papír" technikával készült darabok "több", esetenként ezer meg ezer kis modulból állnak. De az ott látott alkotások nagyon mások voltak. Ekkor világosítottak fel, hogy a kusudama egy nagyon tág fogalom. Azok a kusudamák, tulajdonképpen, színesebbnél színesebb, térbeli alakzatok voltak. Első látásra tán kissé rémisztőnek bizonyultak számomra. Rögtön bogarászni kezdtem köztük, s mondanom sem kell, szerelembe estem. Egyik látványosabb, mint a másik, s több százezer modell van belőlük....
Azóta én is előszeretettel gyártom őket! S most láss csodát Világ, leszek oly drága, s megosztom a nagyérdeművel e csodálatos webhely címét. Nem rég vettem szemügyre ismét az oldalt, s nagy örömmel láttam, hogy átláthatóbbá vált, sőt gyarapodott a repertoár. Csak kattints a lenti képre, s máris a kusudama labdák világában érezheted magad, Drága Vendég!
TIPP: A nyíló oldalon, felül, ha pipát teszel a "video", illetve a "diagram" mellé, akkor láthatod felül azokat a modelleket, amikhez tartozik valamilyen formában leírás. Ez vagy rajz, amit haladóknak ajánlok, hiszen a térben dolgozunk, vagy videó a munkamenetről, amit inkább a kezdőknek ajánlanék. Ezen láthatjuk az alkotó keze járását, egyszerű követni. Fontos továbbá a papír. Nagyon jókat lehet mókázni a színekkel, mintákkal, de figyeljünk a papír minőségére is. Én előszeretettel használok gyűrt papírt, ám sok esetben be kell látnom: ez bizony túl lágy, s ekkor egy rakat kocsonya lesz a munkából. Ajánlották, hogy kenjem be a papírt keményítővel, a munka megkezdése előtt, ám ezt még nem próbáltam...Ajánlom a különféle csomagolópapírokat, bár azoknak ugye csak az egyik fele mintás. Ilyenkor érdemes megcsinálni egy alapelemet, valamiféle maradék papírból, melynek az egyik felét beszínezzük. Ekkor jól szembetűnő, hogy milyen mintát kapunk majd a végére, érdemes-e meghajtani a sok-sok elemet. Mára azonban lehet venni keményebb, mintás lapokat, aminek a másik fele is színes. (Ha pl. a lap egyik oldala arany, rózsás nyomatú, akkor a másik aranysárga. Ekkor már annyira nem szembetűnő a különbség.) A nagyobb, és/vagy jobban felszerelt papírboltokban, már olyan papír is kapható, aminek 1-1 oldala más-más színű. Ezekből is érdekeseket lehet művelni. Az imént említett lapokat nagy méretben lehet vásárolni. A4-es méretre szabva, általában 12-16 db lap jön ki belőlük. Egy ív, 150 Ft nálunk, Kaposváron. Mindemellett 1 db A4-es fénymásolólap 10 Ft/db. Ha anyagi szempontból nézzük (hiszen az sem mellékes), kb. ugyanannyiba kerül a mintás, nyomatos, illetve színes lap. Továbbá a videókban a legtöbb esetben mellőzik a ragasztó használatát...Tudom, hogy origami, tilos a ragasztó, stb. Én személy szerint a tartósság érdekében javaslom mindenkinek.
Aztán nem ám ily későn nekileselkedni, beleugrani a mély vízbe. Csak a munka rovására menne az idő állása. Ismerjük a mondást, "Dolgozni csak szépen, ahogy a csillag megy az égen!". Ahogy, s nem amikor a csillag megy az égen...Holnap pedig munka, iskola. Nekem is...ezért most már rövidre fogom!
Jó éjt minden elsők közt lévő Olvasónak!