A kora reggeli, megszokott kis rituálé után, íme egy kis "friss"! Ez a bejegyzés, igazából előfutára a következőnek. A két bejegyzés, a hírhedt "daruhajtás" köré épül. Aki kissé is jártas az origamiban, az biztosan elkészítette már, a madarat, amit ha a farkánál húzogatunk, akkor mozgatja a szárnyait. Nos, igen, ám az őt övező történetről már kevesebben tudnak...
Ha elmaradt volna az esti mese: Az "1000 daru" története
1945. augusztus 6-án az amerikai hadsereg atombombát dobot Hiroshimára, majd két nappal később Nagaszaki is erre a sorsra jutott. A két városban becslések szerint több mint kétszázezren haltak meg.
Hiroshima
Közöttük volt Sadako, egy 12 éves kislány, akinek alakja mára a béke szimbólumává emelkedet.
Szaszaki Sadako 1943-ban született, kétéves volt, amikor szülővárosát, Hiroshimát atomtámadás érte. Tizenkét éves koráig egészséges, sportos kislány volt. Abban az évben egy futóversenyre gyakorolva egyszerre rosszul lett. Az orvosok leukémiát állapítottak meg nála, amely az atombomba utóhatásaként jelentkezett.
Sadako Sasaki, Sadako koporsójában
Daru készítése
Sadako személye előbb Japánban, majd később világszerte békeszimbólummá emelkedett. Barátai előbb leveleit adták ki könyv formájában, majd országos gyűjtést indítottak egy olyan szoborpark felállítására, amely Sadako és minden, az atombomba pusztításának áldozatul esett kisgyerek emlékét őrizné. Több ezer japán iskolából érkeztek felajánlások és levelek a szoborpark megvalósítására.
Sadako Sasakiról szóló könyv
A Hiroshimai Békeparkot végül 1958-ban avatták fel. Világszerte a mai napig gyerekek ezrei hajtogatnak darumadarakat és küldik el Sadako szobrához békeüzeneteiket.
A Hiroshimai békepark
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése